0507 365 65 15

Öfkeyle Dans

Kayra Gelişim > Blog > Genel > Öfkeyle Dans

Öfkeyle Dans

Dr. Charles Spielberg, “Öfke hafif bir rahatsızlıktan, şiddetli kızgınlık ve hiddete kadar değişebilen bir duygudur” der.
Bana göre ise tamamen doğal bir duygu, potansiyel bir enerjidir. Eğer göreceli bir boyutta yaşıyorsak, zıtlıklar hayatı tanımlamamıza yardım edecektir ki, sadece onu nasıl kullanacağımızı, daha doğrusu dönüştüreceğimizi bilmemiz önemlidir.
Onun için her duygumuzla olduğu gibi öfkeyle de dans etmeyi bilmek lazım. Dansta ilk şey iyi bir ortak bulmak; ikincisi ise figürleri iyice öğrenmektir.
O halde biz şimdi figürleri öğrenelim; ortak bulmak çok kolay olacaktır.

Öfke içsel ve dışsal nedenlerden kaynaklanabilir. O anda gerçekten bir kişi veya bir olayla ilgili öfkelenebiliriz; ya da hatıralar veya travmalardan kaynaklı öfkelenebiliriz; ya da tamamen genetik şifremizden kaynaklı öfkeli bir kişiliğe sahip olabiliriz. Ama bunların hiç biri değişmez kaderimiz değildir.
En kolay ve en çok kullanılan yol, saldırgan tepkilerdir. Burada bir savaş vardır, savaşta yenen ve yenilen taraf olmalı. Yenilen , yenildiğini kabul etmez savaşa devam eder ”Bu sefer ben kazanayım bari” diyerek. Yenen de yenmeye doymaz ”Bir daha kazanayım; hatta hep ben kazanayım” der. Böylece savaş sürüp gider.
Bir diğer figür, öfkeyi bastırmak yani içine atmaktır. Bu bazen yüksek tansiyon, kalp gibi fiziksel, bazen de depresyon, duygu durum bozuklukları gibi psikolojik hastalıklara sebep olabilir. Bastırılmış öfkenin bir de “kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” boyutu vardır. İnsanlara dolaylı yoldan saldırmak, alay etmek, kaba davranmak gibi.
Genel tablo kısaca bu.
Şimdi dansa nasıl başlayacağımızı bulmak lazım. Şöyle güzel bir partner olsa !!!!!
Öncelikle güzel bir dans olması için rahatlamak şart. Öfkeyi tetikleyen şeyleri bulacağız. Tabii ki dışarda bir şey yok mantığıyla, sebeplere takılmadan, kıvrak figürlerle, içimize dönerek.
Partnere gelince,
Nefes olabilir; cazip, çekici biraz zorlayıcı ama güçlü ve etkili bir partner.
Meditasyon olabilir, yumuşacık, zarif, sakinleştirici ve dinlendirici bir partner.
Yoga olabilir, yavaşlatan, gevşeten, rahatlatıcı ,bilge bir partner.
KEY yöntemi olabilir, hem öğreten hem eğlendiren ve sonuçta dansı tam olarak öğreten.
Hangisi yakın geliyorsa……..
E o zaman “HADİ DANS”